Cyberbezpieczeństwo, czyli jak nie dać się złapać w sieci


Zapraszamy na kolejny wykład kryminalistyczny prowadzony przez Towarzystwo Paragraf 22 w Dwóch Jelonkach! Tematem naszego spotkania tym razem będzie cyberbezpieczeństwo i związana z nim przestępczość w internecie.

Dowiecie się:

  • jakie są najpowszechniejsze zagrożenia w cyberprzestrzeni i jak mogą one wpłynąć na nasze życie ?w realu”?
  • czy zakupy w sieci i aplikacje mobilne są bezpieczne?
  • jakie informacje i dane można wyczytać z naszych komputerów, telefonów komórkowych i innych urządzeń?

Następnie sprawdzimy:

  • ile informacji można znaleźć o zwykłym człowieku w sieci?
  • jak informacje dostępne z otwartych źródeł (np. profil na portalu społecznościowym) mogą wykorzystać przestępcy?
  • co każdy z nas może zrobić, aby zadbać o prywatność i bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni?

Na te i wiele innych pytań odpowiemy podczas spotkania podzielonego na część teoretyczną i warsztatową.

 

Zaczniemy od odpowiedzi na najczęstsze ale i często najistotniejsze pytanie ? jakie zagrożenia czekają na każdego z nas w Sieci i jak im przeciwdziałać? Zaprezentujemy najważniejsze aspekty zabezpieczeń cyfrowych w codziennych czynnościach dla każdego z nas ? zakupach w Internecie oraz korzystaniu z mobilnych usług i aplikacji na komputerach i urządzeniach przenośnych. Wskażemy jak w prosty sposób zadbać o bezpieczeństwo i prywatność w sieci, nie posiadając przy tym wykształcenia informatycznego lub technicznego.

Zajmiemy się także mediami społecznościowymi, których nie sposób pominąć mówiąc o Internecie. Wspólnie zastanowimy się nad ich wpływem na nasze bezpieczeństwo, tak w sieci, jak i w świecie realnym. Postaramy się zademonstrować jakie informacje można znaleźć o każdym z nas w Internecie. Pokażemy jak z pozoru mało istotne informacje wrzucane osobno, razem potrafią stworzyć pełen profil potencjalnej ?ofiary? przestępców.

W ramach części praktycznej uczestnicy wykładu będą mieli okazję na chwilę dokonać inwersji perspektyw i zobaczyć czego oraz jak szukają w ogólnodostępnych źródłach hakerzy i przestępcy o swoich potencjalnych ofiarach. Wszystko w celu pokazania zagrożeń związanych z nierozważnym korzystaniem z portali społecznościowych.

 

Wykład i warsztaty poprowadzą Wojciech Nowakowski i Piotr Słowiński z Towarzystwa Inicjatyw Prawnych i Kryminalistycznych Paragraf 22.

Projekt jest realizowany w ramach Budżetu Partycypacyjnego.

Już teraz zapraszamy na kolejne spotkania, które dotyczyć będą kolejnych dziedzin kryminalistyki, a w ramach każdego z nich przewidziano część praktyczną-warsztatową. Do zobaczenia!

 

Sylwetki prelegentów:

Piotr Słowiński – absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, pasjonat kryminalistyki, w tym wykorzystania nowych technologii do zwalczania i popełniania przestępstw oraz prawa karnego. Wolny czas, jeżeli ma, poświęca podróżom małym i dużym oraz filmom i książkom.

Wojciech Nowakowski ? absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Szkoły Głównej Handlowej. Miłośnik nowych technologii, OSIntu oraz wszystkiego, co związane z taktyką kryminalistyczną. Ponadto, amator gier planszowych, włoskiej kuchni oraz rumuńskich gór.

 

Informacja o Partnerze:

Towarzystwo Inicjatyw Prawnych i Kryminalistycznych Paragraf 22 to organizacja zrzeszająca młodych przedstawicieli zawodów prawniczych oraz inne osoby, których praca zawodowa lub zainteresowania związane są z szeroko rozumianymi zagadnieniami prawnymi. Nazwa ?Paragraf 22? w sposób oczywisty nawiązuje do powieści J. Hellera wyśmiewającej mechanizmy społeczne rządzące się logiką absurdu. Również my tropimy prawne niedorzeczności, poddajemy je pod dyskusję, skłaniamy do refleksji i proponujemy rozwiązania mające na celu ich wyeliminowanie.

Członkami Paragrafu 22 są prawnicy i absolwenci innych kierunków studiów, których ? choć wybrali różne ścieżki kariery ? łączy idea dalszego rozwoju własnych umiejętności, poszerzania wiedzy oraz wykorzystywania posiadanego potencjału dla dokonywania zmian w otaczającym świecie. Naszym celem jest przede wszystkim popularyzowanie wiedzy z zakresu prawa, nauk prawnych i kryminalistyki, poszerzanie polskiego dorobku w tym zakresie, jak również podnoszenie świadomości prawnej oraz wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i upowszechnianie wartości demokratycznych.

Więcej informacji: www.paragraf22.eu i www.facebook.com/towarzystwoparagraf22

 


Udostępnij:

Nasi partnerzy

Zapisz się na newsletter

i bądź na bieżąco!