Dotknij van Gogha. Neuroestetyka – przekraczanie barier wystaw


Neuroestetyka i neuro historia sztuki? czy coś takiego w ogóle istnieje? A jednak! Na majowym spotkaniu Nowej Humanistyki poznamy dokładniej, czym są wspomniane nurty i nazwy. Dowiemy się, jak ważne są nasze zmysły (zwłaszcza dotyk) w ?oglądaniu? dzieł sztuki. Zadamy również bardzo ważne pytanie ? jak nasz mózg przeżywa sztukę? Jaką rolę odgrywają poszczególne zmysły w jej doświadczaniu oraz wreszcie, dlaczego warto wykorzystywać wiedzę z zakresu neuroestetyki?

Podczas spotkania zastanowimy się czy dobrze znane wszystkim muzea i galerie faktycznie pozwalają nam przeżywać sztukę. Czy faktycznie znana z dzieciństwa wszystkim reguła ?nie dotykać!? jest słuszną zasadą w tych miejscach?
Aleksandra Grabska ? historyczka sztuki i neuropsycholożka ? wprowadzi nas w powyższe kwestie, a również przedstawi jak ważne w oglądaniu obrazu mogą być jego zapach i faktura? i nie tylko!

W części warsztatowej uczestnicy i uczestniczki wykonają eksperymenty i testy dotyczące tego, jak mózg zdobywa wiedzę o otaczającym świecie. Postaramy się doświadczyć na nowo klasycznych dzieł sztuki ? obrazy, rzeźby, ryciny.

Udział w obu częściach jest bezpłatny, należy jednak zapisać się pod adresem robert.statkiewicz@bemowskie.pl

Aleksandra Grabska – studentka historii sztuki oraz neuropsychologii na Uniwersytecie Warszawskim. Jej zainteresowania badawcze z zakresu historii sztuki obejmują zagadnienia z pogranicza kognitywistyki, percepcji zmysłowej oraz doświadczania dzieła sztuki. Współpracowała przy badaniach prowadzonych przez CReA – Labor für empirische Bildwissenschaft Institut für Kunstgeschichte na Uniwersytecie Wiedeńskim. Autorka interdyscyplinarnego projektu badawczego dotyczący psychologii poznawczej i medycyny. Zajmuje się również działaniami upowszechniającymi kulturę i sztukę w ramach działalności Stowarzyszenia Przyjaciele Muzeum Narodowego w Warszawie. Współpracowała z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w ramach projektu Mediateka – opracowywania i udostępniania zbiorów archiwum CSW.


Udostępnij:

Nasi partnerzy

Zapisz się na newsletter

i bądź na bieżąco!