Nowa humanistyka: Na tropach przeszłości: ile Polaka w Polaku?


Polak, Szkot dwa bratanki, i do? zaraz, co?

Często bez problemu przypisujemy narodowościom konkretne cechy i genealogie. Wydaje nam się, że kultura jest niezmienną cechą, przywiązaną do danej narodowości. Czy tak właśnie jest? Czy to, co wydaje się niepodważalnym faktem, jak nasze pochodzenie? jest aż tak oczywiste?

Na czwartym spotkaniu Nowej Humanistyki zastanowimy się nad tym, do jakich informacji mogą nas doprowadzić antropologia fizyczna i archeologia. Dziedziny te dostarczają nam nieraz zaskakujących i szokujących informacji o naszym pochodzeniu. Odsłoni to również przed nami nieoczekiwane powiązania z innymi kulturami zapisane w naszych genach. Na seminarium dr Łukasz Maurycy Stanaszek  zapozna uczestników i uczestniczki z podstawami antropologii fizycznej. Niczym bohaterowie serialu ?Kości? będziemy odczytywać przeszłość z? kości. Wyciągnięte w ten sposób informacje będziemy wspólnie omawiać, dyskutować i analizować.

Pasjonujące zagadki i sprawy rodem z CSI i innych telewizyjnych produkcji są o wiele bliższe rzeczywistości, niż mogłoby się wydawać.

dr Łukasz Maurycy Stanaszek ? antropolog i archeolog, kustosz dyplomowany i kierownik Pracowni Antropologicznej w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie, popularyzator nauki, badacz i odkrywca Urzecza, podwarszawskiego mikroregionu etnograficznego. Uczestniczył w kilkudziesięciu ekspedycjach archeologicznych i antropologicznych w kraju (np. Weklice, Czersk, Podebłocie, Cichowo, Sobienie Biskupie, Szelków, Równina Dolna) i zagranicą, m.in. w Chorwacji, Białorusi, Rumunii (Transylwania), Litwie, Rosji (Płw. Kolski, Tanais), Ukrainie (Krym, Podkarpacie, Prypeć-Dniepr), Anglii czy Sudanie. Bada szeroko rozumiany obrządek pogrzebowy populacji pradziejowych (głównie Słowian), w tym zagadnienie średniowiecznego wampiryzmu. Obecnie zajmuje się przemianami osadniczymi i kulturowymi w Dolinie Środkowej Wisły oraz związaną z tym reaktywacją Urzecza. Jest autorem kilkudziesięciu prac naukowych i popularnonaukowych, w tym dwóch monografii nadwiślańskiego Urzecza. Wykładał antropologię i statystykę na kilku uczelniach (IAUW, UKSW, WUM, AH im. A. Gieysztora w Pułtusku). Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Antropologicznego oraz Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.


Udostępnij:

Nasi partnerzy

Zapisz się na newsletter

i bądź na bieżąco!