Obcy ? wróg, inny, sąsiad? Archeologia wyobrażeń


Jak bardzo ludzkie wyobrażenia o inności zmieniło się od czasów przedkolumbijskich? Jak mają się nasze wyobrażenia o innych do stanu faktycznego? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć na najbliższym seminarium Nowej Humanistyki. W świat zapomnianej, przedkolumbijskiej kultury Moche wprowadzi nas członek Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego i wieloletni badacz ? dr. Hab. Janusz Wołoszyn. Wspólnie poznamy i zrekonstruujemy świat wyobrażeń kultury, która nie pozostawiła po sobie żadnych materiałów pisanych. Osią dla naszej pracy będą przedstawienia Obcego i tego, jakie cechy były mu przypisywane.

W części praktycznej wiedzę zaczerpniętą z archeologii kognitywnej i naszych własnych doświadczeń postaramy się porównać sposób myślenia ludzi kultury Moche do naszych własnych wyobrażeń. W tym celu będziemy wchodzić w interakcje z artefaktami, aby odszyfrować zawarte w nich myśli. Czy faktycznie, mimo upływu tylu lat, tak bardzo się różnimy? Czy nauczyliśmy się czegoś nowego? Na seminarium obowiązują zapisy pod adresem robertstatkiewicz@bemowskie.pl wraz ze wskazaniem interesujących nas części wydarzenia (seminarium i warsztaty).

O prowadzącym:

dr hab. Janusz Z. Wołoszyn (Instytut Archeologii UW) – archeolog, uczestnik ekspedycji badawczych prowadzonych w Peru i Boliwii. Obecnie kierownik projektu poświęconego badaniom największego znanego kompleksu sztuki naskalnej znajdującego się na obszarze Ameryki Południowej – stanowiska Toro Muerto. Autor książek i artykułów poświęconych ikonografii kultur przedinkaskiego Peru.


Udostępnij:

Nasi partnerzy

Zapisz się na newsletter

i bądź na bieżąco!