Bemowskie Centrum Kultury

w Dzielnicy Bemowo m. st. Warszawy
ul. Rozłogi 18, 01-310 Warszawa

www.bemowskie.pl

Adres email: info@bemowskie.pl
Nr telefonu: 798 992 039

Kontakt do inspektora ochrony danych osobowych:

Mariusz Chojnowski
Adres email: ochronadanych@bemowskie.pl

Biuletyn informacji publicznej

Odkrywanie ukrytego: cała prawda o daktyloskopii


Zapraszamy na kolejny wykład kryminalistyczny prowadzony przez Towarzystwo Paragraf 22 w Dwóch Jelonkach. Tym razem zajmiemy się daktyloskopią czyli nauką zajmującą się ujawnianiem, zabezpieczaniem i porównaniem śladów linii papilarnych palców i dłoni.

Dowiecie się:
– czym są linie papilarne, gdzie można je znaleźć i czy ktokolwiek inny ma takie same, jak nasze?
– czy, a jeśli tak, to w jaki sposób można się ich pozbyć?
– czy ujawnienie tego rodzaju śladów zawsze gwarantuje sukces śledztwa?

A następnie sprawdzimy:
– jakimi metodami można ujawnić ślady daktyloskopijne?
– czy użycie rękawiczek wystarczy, by zapewnić sobie anonimowość?
– w jaki sposób można ujawnić odbitki linii papilarnych na miejscu zdarzenia?

Na te i wiele innych pytań odpowiemy podczas spotkania, podzielonego na część teoretyczną i warsztatową.

Najpierw wprowadzimy do zagadnień z zakresu techniki kryminalistycznej. Powiemy, czym charakteryzują się odciski palców i jakie jest ich znaczenie dowodowe. Zaprezentujemy i pokażemy środki techniczne, jakie pozostają w dyspozycji organów ścigania. Opowiemy o historii i zastosowaniu daktyloskopii, wskażemy także na ograniczenia i potencjalne błędy, jakie zdarzają się przy użyciu tej metody.

W części praktycznej będziecie mieli możliwość zastosowania popularnych wśród techników kryminalistyki środków służących do ujawniania i zabezpieczania niewidocznych – na pierwszy rzut oka – śladów. Oddamy w Wasze ręce proszki daktyloskopijne o różnych przeznaczeniach, pędzle oraz folię daktyloskopijną, jak i środki chemiczne do ujawniania śladów. Będzie okazja spróbować swoich sił przy porównywaniu kart daktyloskopijnych z przykładowym materiałem zabezpieczonym na miejscu zdarzenia. Każdy dostanie na pamiątkę zabezpieczoną odbitkę własnego palca.

Wykład i warsztaty poprowadzą Anna Winczakiewicz i Joanna Wojnarowska z Towarzystwa Inicjatyw Prawnych i Kryminalistycznych Paragraf 22.

 

Projekt jest realizowany w ramach Budżetu Partycypacyjnego.

 

Już teraz zapraszamy na kolejne spotkania, które dotyczyć będą kolejnych dziedzin kryminalistyki, a w ramach każdego z nich przewidziano część praktyczno-warsztatową. Do zobaczenia!

 

Sylwetki prelegentów:

Anna Winczakiewicz? Prezes Towarzystwa Paragraf 22, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Pasjonatka kryminalistyki, medycyny sądowej i seksuologii sądowej. Od 2016 r. adwokat w Izbie Adwokackiej w Warszawie, prowadzi własną praktykę zawodową, głównie w zakresie prawa karnego.

Joanna Wojnarowska ? absolwentka studiów prawniczych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Członek Towarzystwa Paragraf 22.  Od czasu studiów rozwija zainteresowanie kryminalistyką oraz prawem karnym a także jego związku z prawem medycznym.

 

Informacja o Partnerze:

Towarzystwo Inicjatyw Prawnych i Kryminalistycznych Paragraf 22 to organizacja zrzeszająca młodych przedstawicieli zawodów prawniczych oraz inne osoby, których praca zawodowa lub zainteresowania związane są z szeroko rozumianymi zagadnieniami prawnymi. Nazwa ?Paragraf 22? w sposób oczywisty nawiązuje do powieści J. Hellera wyśmiewającej mechanizmy społeczne rządzące się logiką absurdu. Również my tropimy prawne niedorzeczności, poddajemy je pod dyskusję, skłaniamy do refleksji i proponujemy rozwiązania mające na celu ich wyeliminowanie.

Członkami Paragrafu 22 są prawnicy i absolwenci innych kierunków studiów, których ? choć wybrali różne ścieżki kariery ? łączy idea dalszego rozwoju własnych umiejętności, poszerzania wiedzy oraz wykorzystywania posiadanego potencjału dla dokonywania zmian w otaczającym świecie. Naszym celem jest przede wszystkim popularyzowanie wiedzy z zakresu prawa, nauk prawnych i kryminalistyki, poszerzanie polskiego dorobku w tym zakresie, jak również podnoszenie świadomości prawnej oraz wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i upowszechnianie wartości demokratycznych.

 


Udostępnij:

Nasi partnerzy

Zapisz się na newsletter

i bądź na bieżąco!