Otwarcie Miejsca Aktywności Lokalnej „Dwa Jelonki”

4 czerwca / nd
14:00
Miejsce Aktywności Lokalnej „Dwa Jelonki”
ul. Powstańców Śląskich 44
wstęp wolny

Mieszkańcy Bemowa i Bemowskie Centrum Kultury zapraszają na otwarcie pierwszego w naszej dzielnicy Miejsca Aktywności Lokalnej. „Dwa Jelonki”, bo tak został nazwany MAL, będzie działał w byłym Centrum Przedsiębiorczości na ulicy Powstańców Śląskich 44.

 

Ponad rok temu odbyła się seria warsztatów, w których wzięli udział mieszkańcy Bemowa, przedstawiciele organizacji pozarządowych, urzędnicy, pracownicy biblioteki, Bemowskiego Centrum Kultury i Centrum Komunikacji Społecznej. Wspólnie wypracowali model funkcjonowania bemowskiego Miejsca Aktywności Lokalnej, zgodnie z którym ma być to miejsce dostępne bezpłatnie. W jego siedzibie ma znajdować się przestrzeń wspólnej pracy z dużym stołem oraz miejsca przystosowane do warsztatów, spotkań i innych codziennych aktywności. MAL-em zarządzać będzie rada programowa oraz koordynator.

 

Czym tak naprawdę są Miejsca Aktywności Lokalnej? To miejsca, w których cała przestrzeń oddana jest wyłącznie na aktywność mieszkańców, a głównym celem działania jest wspieranie działań lokalnych i integracja sąsiedzka. MAL nie ma odgórnie ustalonego programu zajęć – to pomysły mieszkańców, grup nieformalnych i organizacji pozarządowych tworzą na bieżąco plan działania takiego miejsca. W MAL-u mieszkańcy mogą m.in. spotkać swoich sąsiadów, uczyć się nawzajem nowych rzeczy (sąsiedzkie warsztaty i szkolenia) organizować spotkania lub po prostu razem spędzać czas. Miejsca Aktywności Lokalnej opierają się na: zasadzie wzajemności (jeśli korzystam z zasobów lub działań MAL, daję mu coś w zamian od siebie – np. sam/a prowadzę zajęcia, pomagam w organizacji miejsca, uzupełniam czasem np. materiały plastyczne czy zapas herbaty); wzajemnym zaufanie (koordynatora do mieszkańców, mieszkańców do koordynatora, mieszkańców do siebie nawzajem); otwartości – MAL ma być otwarty dla wszystkich okolicznych mieszkańców, (nie powinien zostać zawłaszczony przez jedna grupę); tolerancji i poszanowaniu indywidualności każdego mieszkańca.

 

4 czerwca / nd
14:00
Miejsce Aktywności Lokalnej „Dwa Jelonki”
ul. Powstańców Śląskich 44
wstęp wolny
Ikona telefonu