Przemoc domowa w prawie karnym – zgłoszenie, dochodzenie, proces


Jak dokonać zawiadomienia o przemocy w domu? Nie wykonano obdukcji lekarskiej- czy nadal mogę zgłosić się na Policję? Jak długo trwa postępowanie o znęcanie się? Jestem świadkiem przemocy domowej – co mogę zrobić? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź na kolejnym spotkaniu organizowanym w Dwóch Jelonkach. Omówimy problematykę przestępstw o charakterze przemocy domowej – w tym znęcania się, gróźb karalnych czy różnych form agresji fizycznej. Podczas prelekcji przybliżymy uczestnikom poszczególne etapy postępowania w takich przypadkach, od zawiadomienia o przestępstwie, przez dochodzenie, analizę materiału dowodowego po proces sądowy. Na przykładach z realnych spraw karnych prowadzonych w sądach omówiona zostanie specyfika polskiego postępowania karnego w sprawie przemocy wobec osób bliskich. Oprócz tego, w ramach części warsztatowej słuchacze zapoznają się z praktykami bezpiecznego postępowania w poszczególnych sytuacjach, będzie też możliwość anonimowego zadawania pytań.

Sylwetka prelegentki:
Jagoda Kołodziejczuk ? entuzjastka nauk sądowych zarówno w rozumieniu akademickim jak i popkulturowym, z zamiłowania badacz-amator historii zabójstw masowych XX wieku, asystent sędziego w wydziale karnym, absolwentka studiów prawniczych na Uniwersytecie Warszawskim a także Prezes Zarządu Towarzystwa Inicjatyw Prawnych i Kryminalistycznych Paragraf 22.

Pamiętajcie o maseczkach.

Projekt realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego 2020 w Warszawie finansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawa.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona, zapraszamy do zapisów.

Informacja o Partnerze:
Towarzystwo Inicjatyw Prawnych i Kryminalistycznych Paragraf 22 to organizacja zrzeszająca młodych przedstawicieli zawodów prawniczych oraz inne osoby, których praca zawodowa lub zainteresowania związane są z szeroko rozumianymi zagadnieniami prawnymi. Nazwa ?Paragraf 22? w sposób oczywisty nawiązuje do powieści J. Hellera wyśmiewającej mechanizmy społeczne rządzące się logiką absurdu. Również my tropimy prawne niedorzeczności, poddajemy je pod dyskusję, skłaniamy do refleksji i proponujemy rozwiązania mające na celu ich wyeliminowanie.

Członkami Paragrafu 22 są prawnicy i absolwenci innych kierunków studiów, których ? choć wybrali różne ścieżki kariery ? łączy idea dalszego rozwoju własnych umiejętności, poszerzania wiedzy oraz wykorzystywania posiadanego potencjału dla dokonywania zmian w otaczającym świecie. Naszym celem jest przede wszystkim popularyzowanie wiedzy z zakresu prawa, nauk prawnych i kryminalistyki, poszerzanie polskiego dorobku w tym zakresie, jak również podnoszenie świadomości prawnej oraz wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i upowszechnianie wartości demokratycznych.


Udostępnij:

Nasi partnerzy

Zapisz się na newsletter

i bądź na bieżąco!