Quam vadis domine? co musisz wiedzieć jako pieszy, rowerzysta, deskorolkarz czy kierowca?


Wykład odbędzie się online jak również w MAL Dwa Jelonki przy ul. Powstańców Śląskich 44. Transmisje online są ogólnodostępne. Dla uczestników chcących wysłuchać wykładu stacjonarnie w MAL Dwa Jelonki obowiązują zapisy – liczba miejsc ograniczona.

Codziennie niemal każdy z nas jest uczestnikiem ruchu drogowego i wydaje się, że o zasadach poruszania się w nim wiemy już wszystko. Ale czy na pewno? Czy spożycie nadziewanych czekoladek może spowodować, że badanie alkomatem wykaże stan nietrzeźwości? Czy bierne palenie środków odurzających może spowodować wykrycie ich we krwi? Kiedy pieszy może przechodzić przez jezdnię poza przejściem i kto w razie wypadku ponosi odpowiedzialność za potrącenie go? Czy posiadanie wadliwie działającego prędkościomierza powoduje, że osoba jadąca z nadmierną prędkością nie ponosi winy? Czy jesteśmy prawnie obowiązani do wskazania Policji lub Straży Miejskiej osoby kierującej naszym samochodem? Czy kierujący pojazdem może być uznany za zabójcę? Kiedy warto odmówić przyjęcia mandatu karnego za wykroczenie drogowe?

Te oraz inne nieoczywiste kwestie związane z uczestnictwem w ruchu drogowym, także z punktu widzenia ostatnich nowelizacji przepisów, będą poruszone na kolejnym wykładzie organizowanym we współpracy z Towarzystwem Inicjatyw Prawnych i Kryminalistycznych Paragraf 22. Odpowiedzi na postawione powyżej pytania będą zilustrowane przykładami z życia i znanymi z przekazów medialnych. Pozwoli to na weryfikację funkcjonujących mitów na temat prawa ruchu drogowego oraz prawa karnego i prawa wykroczeń.

Sylwetka prelegenta:
Daniel Bracanović ? prawnik, asystent sędziego w sądzie rejonowym, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Zawodowo zajmuje się szeroko rozumianym prawem karnym oraz prawem wykroczeń, posiada kilkuletnie doświadczenie m.in. w sprawach związanych ze zdarzeniami w ruchu drogowym. Jest autorem pracy pt. ?Kryminalistyczne i prawne aspekty wypadków śmiertelnych na terenach górskich?, wyróżnionej w konkursie Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego im. Prof. Tadeusza Hanauska na pracę roku z dziedziny kryminalistyki.

Informacja o Partnerze:
Towarzystwo Inicjatyw Prawnych i Kryminalistycznych Paragraf 22 to organizacja zrzeszająca młodych przedstawicieli zawodów prawniczych oraz inne osoby, których praca zawodowa lub zainteresowania związane są z szeroko rozumianymi zagadnieniami prawnymi. Nazwa ?Paragraf 22? w sposób oczywisty nawiązuje do powieści J. Hellera wyśmiewającej mechanizmy społeczne rządzące się logiką absurdu. Również my tropimy prawne niedorzeczności, poddajemy je pod dyskusję, skłaniamy do refleksji i proponujemy rozwiązania mające na celu ich wyeliminowanie.
Członkami Paragrafu 22 są prawnicy i absolwenci innych kierunków studiów, których ? choć wybrali różne ścieżki kariery ? łączy idea dalszego rozwoju własnych umiejętności, poszerzania wiedzy oraz wykorzystywania posiadanego potencjału dla dokonywania zmian w otaczającym świecie. Naszym celem jest przede wszystkim popularyzowanie wiedzy z zakresu prawa, nauk prawnych i kryminalistyki, poszerzanie polskiego dorobku w tym zakresie, jak również podnoszenie świadomości prawnej oraz wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i upowszechnianie wartości demokratycznych.
Paragraf 22 jest organizacją pożytku publicznego, na którą można wpłacać 1% podatku podając nr KRS: 0000554931

Wydarzenie finansowane z Budżetu Obywatelskiego 2021.


Udostępnij:

Nasi partnerzy

Zapisz się na newsletter

i bądź na bieżąco!