Spotkanie z pisarką Katarzyną Ryrych – pisarką dla dzieci, młodzieży i dorosłych

23 maja / czw
17:00
Miejsce Aktywności Lokalnej „Dwa Jelonki”
ul. Rozłogi 18
wstęp wolny

Katarzyna Ryrych, z domu Dziki (ur. 26 lutego 1959 w Krakowie) ? polska pisarka, poetka, nauczycielka i malarka. Córka krakowskiej poetki Alicji Pochylczuk oraz prasoznawcy i dziennikarza Sylwestra Dzikiego. Ukończyła anglistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Zadebiutowała w 1981 roku tomikiem wierszy ?Zapiski pewnej hipiski?. Jej młodzieńcze wiersze zebrane były również w tomiku Piosenki szalonej i almanachu poezji hippisów Życie w drodze pod redakcją Anny Radeckiej. Publikuje również swoje poezje w almanachach Związku Literatów Polskich i stowarzyszenia STAL. Cykl wierszy o podróży na Bałkany opublikowała w piśmie kulturalnym ?Krasnogruda? Fundacji Pogranicze. Obecnie współpracuje z kwartalnikiem kulturalnym ?Kozirynek?, gdzie umieszczone były fragmenty przygotowywanej do druku zbeletryzowanej historii swej rodziny na Ukrainie ? Saga rodzinna ze Smirnoffem w tle, gdzie historia miesza się ze współczesnością, a liryczne opisy przyrody przeplatają się z tragediami II wojny światowej.

Prócz twórczości poważnej, zajmuje się także pisaniem książek dla dzieci. Jej opowiadanie Siedem sowich piór zostało nominowane w 2008 roku do nagrody ?Książka roku? polskiej sekcji organizacji IBBY]. W 2011 roku za książkę Wyspa mojej siostry otrzymała pierwszą nagrodę w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. W tym samym konkursie wyróżniono jej książkę Łopianowe pole. Za książkę Król otrzymała wyróżnienie honorowe w konkursie ?Książka Roku 2015? Polskiej Sekcji IBBY. W 2017 nominowana do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego za książkę Koniec świata nr 13.

23 maja / czw
17:00
Miejsce Aktywności Lokalnej „Dwa Jelonki”
ul. Rozłogi 18
wstęp wolny
Ikona telefonu
Skip to content