Szkolenie „Jak usłyszeć 100 języków dziecka? Podejście Reggio Emilia”

27 marca / nd
10:00-18:00
Szkolenie „Jak usłyszeć 100 języków dziecka? Podejście Reggio Emilia”

Serdecznie zapraszamy specjalistów pracujących z dziećmi (tj. pedagogów, psychologów, nauczycieli, dziennych opiekunów, opiekunów w żłobku, fizjoterapeutów, logopedów, terapeutów, studentów wymienionych kierunków) na szkolenie: „Jak usłyszeć 100 języków dziecka? Podejście Reggio Emilia?. Szkolenie będzie się składało z części on-line, którą można przejść w dowolnym momencie oraz z warsztatów stacjonarnych 27 marca 2022 r. w godzinach 10:00-18:00 na Bemowie.

Szkolenie kierowane jest głównie do specjalistów pracujących z dziećmi w wieku od 0 do 6 roku życia, ale dopuszczamy udział w szkoleniu specjalistów pracujących z dziećmi starszymi i młodzieżą.

Czym jest podejście Reggio Emilia?

Podejście Reggio Emilia ma dalekosiężne działanie ? od wielu lat, inspirując i wpływając na praktykę rodzicielską i nauczycielską na całym świecie. Szkolenie jest oryginalną wskazówką dla nauczycieli, którzy dopiero zaczynają odkrywać swój potencjał i tworzą warsztat pracy oraz ożywczą odmianą dla doświadczonych praktyków. Szkolenie daje okazję, aby zastanowić się, co w lokalnym kontekście oznacza realizacja projektów edukacyjnych Reggio Emilia i jak wykorzystać otrzymane materiały, aby skutecznie realizować kreatywne innowacje. Omówimy zasady projektu edukacyjnego Reggio Emilia oraz sposoby, w jakie można prowokować dziecko do doświadczania i budowania wiedzy. Omówimy zasady tworzenia przestrzeni i relacji między dorosłymi i dziećmi oraz między dorosłymi: nauczyciele-rodzice-decydenci. Wskażemy sposoby pobudzania aktywności dzieci i uczenia się jednostek i grup. Uczestnicy odkryją swoje możliwości, przyglądając się prostym, a skutecznym sposobom pracy zgodnie z podejściem Reggio Emilia.

Szkolenie w wersji on-line:

Temat: ?Dzieci jako bohaterowie własnego rozwoju. Podejście Reggio Emilia?

Opis: Odkryjesz moc swojej intuicji. Zobaczysz potencjał edukacyjny w kwiatku, patyku i koraliku oraz nauczysz się budować ciekawe, bogate i inspirujące środowisko rozwoju dzieci w duchu Reggio Emilia.

Szkolenie on-line to 3,5  godziny dydaktycznej w formie video do przepracowania w zaciszu domowym w dogodnym czasie.

Szkolenie stacjonarne: „Jak usłyszeć 100 języków dziecka. Współpraca nauczycieli, rodziców i kreacja przestrzeni rozwoju jako filary holistycznego rozwoju dziecka”

Uczestnicy rozwiną zainteresowania koncepcją pedagogiczną stworzoną przez Lorisa Malaguzzi we Włoszech znaną pod nazwą Podejście (z) Reggio Emilia. Istotą tej wysoko ocenianej pedagogii jest głęboka uważność na rozwój indywidualny i indywidualne potrzeby dzieci. Zainteresowanie szerokiego grona edukatorów:  rodziców, nauczycieli i decydentów – holistycznymi technikami pracy z dziećmi opartymi o pełne poszanowanie dziecięcych praw naturalnych wyartykułowanych między innymi przez Celine Alvarez i Celestyna Freineta oraz możliwościami praktycznego zastosowania REA we współczesnej wczesnej edukacji.

Dzięki uczestnictwu w szkoleniu dowiesz się:

  • jak zobaczyć świat oczami dziecka i mówić w jego ?100 językach? w domu i szkole,
  • jak odnaleźć dziecięcą matematykę w skakaniu, czytanie w czystej kartce, kosmos w kałuży,
  • jak zmienić zwykłe przedmioty w niezwykłe pomoce dydaktyczne,
  • jak umacniać dzieci w poczuciu ciekawości i zdumienia wobec świata,
  • jak budować poczucie własnej wartości,
  • jak rozpocząć zmianę, napisać i zrealizować oryginalną innowację pedagogiczną w idei Reggio Emilia.

 

Szkolenie on-line oraz warsztaty stacjonarne poprowadzi Agnieszka Kuźba.

Poznaj eksperta:

Jestem nauczycielką, doradcą w zakresie edukacji naturalnej, prelegentką, autorką esejów i materiałów metodycznych inspirujących do wzbogacania warsztatu nauczyciela w oparciu o metody M. Montessori, R. Steinera, L. Malaguzzi i najnowsze zdobycze neurodydaktyki. Prowadzę warsztaty z zakresu rozwijania inteligencji wielorakich ? m.in. treningu uważności, ruchu w naturze i wykorzystania materiałów naturalnych w pracy dydaktycznej i wychowawczej we wczesnej edukacji. Z sukcesem stosuję łatwe w pozyskaniu materiały naturalne jako karty pracy dla wspierania wszystkich sfer rozwoju dziecka ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju poznawczego.

 

WAŻNE INFORMACJE ORGANIZACYJNE

W szkoleniu mogą wziąć udział osoby, które:

  1. a) pracują z dziećmi (są profesjonalistami) czyli: z wykształceniem pedagogicznym, psychologicznym, fizjoterapeutycznym, logopedycznym, terapeutycznym i pokrewnym oraz studenci powyższych kierunków lub osoby posiadające inne kwalifikacje do pracy z dziećmi;
  2. b) liczba miejsc ograniczona, uczestnicy zostaną wybrani na podstawie uzupełnionej ankiety rekrutacyjnej, zachęcamy do dokładnego uzasadnienia swojej motywacji;
  3. c) UWAGA! Aby otrzymać zaświadczenie i wszystkie benefity, w ramach współpracy, należy ukończyć szkolenie on-line, uczestniczyć w warsztatach 27 marca 2022 r. oraz przeprowadzić jedne zajęcia dla opiekunów z dziećmi 0-3 w uzgodnionym terminie (prawdopodobnie w miesiącach letnich) i lokalizacji (w jednej z filii Bemowskiego Centrum Kultury w Warszawie);
  4. e) zgłoszenia przyjmowane są do 14 marca 2022 r. do godz. 23:59, a wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone do 18 marca 2021 r.

 

REGULAMIN

 

Uczestnictwo w szkoleniu jest bezpłatne.

Szkolenie jest realizowane w ramach środków z Budżetu Obywatelskiego. Pomysłodawczynią projektu jest Monika Sejbuk.

Zgłaszając się na szkolenie, kandydat/ka akceptuje regulamin.

 

27 marca / nd
10:00-18:00
Szkolenie „Jak usłyszeć 100 języków dziecka? Podejście Reggio Emilia”
Ikona telefonu
Skip to content