Szkolenie „NIEZWYKŁY POTENCJAŁ ZWYKŁYCH PRZEDMIOTÓW – Przestrzeń i pomoce wspierające dzieci od 2 lat”

ul. Rozłogi 18
Serdecznie zapraszamy specjalistów pracujących z dziećmi (tj. pedagogów, psychologów, nauczycieli, dziennych opiekunów, opiekunów w żłobku, fizjoterapeutów, logopedów, terapeutów, edukatorów, studentów wymienionych kierunków) oraz rodziców zainteresowanych tematem, na szkolenie: „NIEZWYKŁY POTENCJAŁ ZWYKŁYCH PRZEDMIOTÓW – Przestrzeń i pomoce wspierające dzieci od 2 lat”.
Szkolenie składa się z warsztatów stacjonarnych w terminach: 20 maja 2023 r. (8h) w Fundacji Sto Pociech (ul. Freta 20/24A) oraz 4 czerwca 2023 r. (3-4 h) w Bemowskim Centrum Kultury (ul. Rozłogi 18).
Zapraszamy na szkolenie, podczas którego uważniej przypatrzymy się zwykłym domowym przedmiotom. Spojrzymy na to co codzienne – w niecodzienny sposób. Podpowiemy, jak czerpiąc z darów codzienności, tworzyć przestrzeń, w której dzieci bawiąc się zgodnie ze swoimi potrzebami:
– wzmacniają same siebie,
– dążą do samodzielności,
– zdobywają umiejętności przydatne na co dzień,
– doświadczają radości odkrywania tego, co wokół,
– i uczą się współdziałania.
Na szkoleniu podzielimy się doświadczeniem pracy z dziećmi i towarzyszącymi im opiekunami w SZPERALNI. Szperalnia to jedna z pracowni w Stu Pociech. To specjalnie przygotowana przestrzeń wyposażona w autorskie pomoce, umożliwiająca dzieciom niedyrektywne doświadczanie, eksperymentowanie i odkrywanie, a przy okazji ćwiczenie samodzielności, sprawczości i podejmowanie wyzwań. Podstawowym budulcem znajdujących się tu pomocy są domowe przedmioty codziennego użytku i to, co znajdujemy w środowisku przyrodniczym w kolejnych porach roku.
Szkolenie zapozna ze specyfiką tworzenia pomocy z wykorzystaniem:
– domowych przedmiotów zgodnie z zasadami tworzenia pomocy do pracy własnej dziecka według pedagogiki Marii Montessori (w tym szczególnie z pomocami z działu dnia codziennego i sensorycznego);
– materiału przyrodniczego zgodnie z autorskimi pomysłami pudeł i zakątków sensorycznych służących doświadczaniu i odkrywaniu świata przyrodniczego.
Szkolenie da praktyczne wskazówki dotyczące m. in. tego:
– jak urządzić SZPERALNIĘ (jako osobną pracownię albo wydzieloną przestrzeń w sali, w dziecięcym pokoju, łazience, kuchni);
– jakie jest niezbędne, a zarazem minimalistyczne wyposażenie takiej pracowni, by dziecko mogło ćwiczyć rozmaite umiejętności na różnych etapach sprawności;
– jakie są najprostsze przedmioty i materiały o niewyczerpanych możliwościach wykorzystania.
Część szkolenia będzie miała charakter teoretyczny, a część praktyczny. Podczas pracy własnej uczestników szkolenia (koncepcyjnej i sensorycznej, indywidualnej i w grupie) połączymy wrażliwość projektantów, z wiedzą na temat rozwoju dziecka i procesów uczenia się oraz stupociechowym doświadczeniem prowadzenia grup. Stworzymy wsparciowo – rozwojowe pomoce atrakcyjne dla oka i ręki dziecka.
WAŻNE INFORMACJE ORGANIZACYJNE
W szkoleniu mogą wziąć udział osoby, które:
a) pracują z dziećmi, są zainteresowane pracą z dziećmi lub są rodzicami i chcieliby rozwijać się w w/w temacie;
b) liczba miejsc ograniczona, uczestnicy zostaną wybrani na podstawie uzupełnionej ankiety rekrutacyjnej, zachęcamy do dokładnego uzasadnienia swojej motywacji;
c) UWAGA! Aby otrzymać zaświadczenie i wszystkie benefity, w ramach współpracy, należy uczestniczyć w warsztatach 20 maja 2023 r. i 4 czerwca 2023 r. oraz przeprowadzić jedne zajęcia dla opiekunów z dziećmi 0-3 w uzgodnionym terminie (w miesiącach letnich: czerwiec – sierpień) i lokalizacji (Bemowskie Centrum Kultury, ul. Rozłogi 18 w Warszawie);
d) zgłoszenia przyjmowane są do 19 maja 2023 r. do końca dnia, a wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone do 19 maja 2023 r.
Aby zgłosić chęć udziału w szkoleniu prosimy wypełnić
Uczestnictwo w szkoleniu jest bezpłatne.
Szkolenie jest realizowane w ramach środków z Budżetu Obywatelskiego. Pomysłodawczynią projektu jest Monika Sejbuk-Radziwonka.
W ramach projektu zorganizowane zostaną dwa szkolenia. Kandydat/ka może zgłosić się do udziału w obu szkoleniach, ale rekomendujemy wskazanie na którym szkoleniu bardziej Pani/Panu zależy. Informacje o drugim szkoleniu na stronie Bemowskiego Centrum Kultury w zakładce repertuar.
Zgłaszając się na szkolenie, kandydat/ka akceptuje regulamin.
Szkolenie prowadzą edukatorki i ekspertki z Fundacji Sto Pociech.
Fundacja Sto Pociech jest miejscem sprzyjającym budowaniu relacji, spotkaniu rodziców z dziećmi, z innymi i z samym sobą. Wspiera dorosłych w byciu wystarczająco dobrym rodzicem i pomaga w trudnych sytuacjach. Prowadzi na warszawskiej Starówce ośrodek wsparcia, profilaktyki i integracji.
Poznaj Fundację Sto Pociech:
Tworzymy wyjątkową przestrzeń, inspirującą do naturalnej, spontanicznej zabawy, swobodnego rozwoju i odkrywania otaczającego świata.
Działamy 7 dni w tygodniu, od rana do wieczora. Prowadzimy zajęcia, spotkania i konsultacje dla różnych grup odbiorców – dla rodziców (mam, tatów, babć i dziadków), i dzieci od 0 do 9 lat.
Uważamy, że wczesne dzieciństwo, to kluczowy okres w życiu, a jego jakość bezpośrednio zależy od kondycji rodzicielstwa w tym czasie.
Jesteśmy przekonani, że zgodnie z formułą „lepiej zapobiegać niż leczyć”, wsparcie dane rodzinie na wczesnym etapie jej rozwoju najlepiej zapobiega dysfunkcjom i patologiom w późniejszych latach.
Pomagamy w sytuacjach trudnych i w odkrywaniu wciąż na nowo radości z bycia rodzicem. Prowadzimy modelowy ośrodek wsparcia, profilaktyki i integracji dla rodzin z małymi dziećmi. Dążymy do tego, aby ta praktyka stawała się jak najbardziej popularna.
Więcej informacji: https://www.stopociech.pl/s/index.php