Szkolenie „NIEZWYKŁY POTENCJAŁ ZWYKŁYCH PRZEDMIOTÓW – Przestrzeń i pomoce wspierające dzieci od 2 lat”

20 maja / sb
Miejsce Aktywności Lokalnej „Dwa Jelonki”
ul. Rozłogi 18
wstęp wolny, obowiązują zapisy, liczba miejsc ograniczona

Serdecznie zapraszamy specjalistów pracujących z dziećmi (tj. pedagogów, psychologów, nauczycieli, dziennych opiekunów, opiekunów w żłobku, fizjoterapeutów, logopedów, terapeutów, edukatorów, studentów wymienionych kierunków) oraz rodziców zainteresowanych tematem, na szkolenie: „NIEZWYKŁY POTENCJAŁ ZWYKŁYCH PRZEDMIOTÓW – Przestrzeń i pomoce wspierające dzieci od 2 lat”.

Szkolenie składa się z warsztatów stacjonarnych w terminach: 20 maja 2023 r. (8h) w Fundacji Sto Pociech (ul. Freta 20/24A) oraz 4 czerwca 2023 r. (3-4 h) w Bemowskim Centrum Kultury (ul. Rozłogi 18).

Zapraszamy na szkolenie, podczas którego uważniej przypatrzymy się zwykłym domowym przedmiotom. Spojrzymy na to co codzienne – w niecodzienny sposób. Podpowiemy, jak czerpiąc z darów codzienności, tworzyć przestrzeń, w której dzieci bawiąc się zgodnie ze swoimi potrzebami:

– wzmacniają same siebie,

– dążą do samodzielności,

– zdobywają umiejętności przydatne na co dzień,

– doświadczają radości odkrywania tego, co wokół,

– i uczą się współdziałania.

 

Na szkoleniu podzielimy się doświadczeniem pracy z dziećmi i towarzyszącymi im opiekunami w SZPERALNI. Szperalnia to jedna z pracowni w Stu Pociech. To specjalnie przygotowana przestrzeń wyposażona w autorskie pomoce, umożliwiająca dzieciom niedyrektywne doświadczanie, eksperymentowanie i odkrywanie, a przy okazji ćwiczenie samodzielności, sprawczości i podejmowanie wyzwań. Podstawowym budulcem znajdujących się tu pomocy są domowe przedmioty codziennego użytku i to, co znajdujemy w środowisku przyrodniczym w kolejnych porach roku.

Szkolenie zapozna ze specyfiką tworzenia pomocy z wykorzystaniem:

–     domowych przedmiotów zgodnie z zasadami tworzenia pomocy do pracy własnej dziecka według pedagogiki Marii Montessori (w tym szczególnie z pomocami z działu dnia codziennego i sensorycznego);

–    materiału przyrodniczego zgodnie z autorskimi pomysłami pudeł i zakątków sensorycznych służących doświadczaniu i odkrywaniu świata przyrodniczego.

Szkolenie da praktyczne wskazówki dotyczące m. in. tego:

–     jak urządzić SZPERALNIĘ (jako osobną pracownię albo wydzieloną przestrzeń w sali, w dziecięcym pokoju, łazience, kuchni);

–     jakie jest niezbędne, a zarazem minimalistyczne wyposażenie takiej pracowni, by dziecko mogło ćwiczyć rozmaite umiejętności na różnych etapach sprawności;

–     jakie są najprostsze przedmioty i materiały o niewyczerpanych możliwościach wykorzystania.

Część szkolenia będzie miała charakter teoretyczny, a część praktyczny. Podczas pracy własnej uczestników szkolenia (koncepcyjnej i sensorycznej, indywidualnej i w grupie) połączymy wrażliwość projektantów, z wiedzą na temat rozwoju dziecka i procesów uczenia się oraz stupociechowym doświadczeniem prowadzenia grup. Stworzymy wsparciowo – rozwojowe pomoce atrakcyjne dla oka i ręki dziecka.

 

WAŻNE INFORMACJE ORGANIZACYJNE

W szkoleniu mogą wziąć udział osoby, które:

a) pracują z dziećmi, są zainteresowane pracą z dziećmi lub są rodzicami i chcieliby rozwijać się w w/w temacie;

b) liczba miejsc ograniczona, uczestnicy zostaną wybrani na podstawie uzupełnionej ankiety rekrutacyjnej, zachęcamy do dokładnego uzasadnienia swojej motywacji;

c) UWAGA! Aby otrzymać zaświadczenie i wszystkie benefity, w ramach współpracy, należy uczestniczyć w warsztatach 20 maja 2023 r. i 4 czerwca 2023 r. oraz przeprowadzić jedne zajęcia dla opiekunów z dziećmi 0-3 w uzgodnionym terminie (w miesiącach letnich: czerwiec – sierpień) i lokalizacji (Bemowskie Centrum Kultury, ul. Rozłogi 18 w Warszawie);

d) zgłoszenia przyjmowane są do 19 maja 2023 r. do końca dnia, a wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone do 19 maja 2023 r.

 

Aby zgłosić chęć udziału w szkoleniu prosimy wypełnić

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY >>>

REGULAMIN >>>

 

Uczestnictwo w szkoleniu jest bezpłatne.

Szkolenie jest realizowane w ramach środków z Budżetu Obywatelskiego. Pomysłodawczynią projektu jest Monika Sejbuk-Radziwonka.

W ramach projektu zorganizowane zostaną dwa szkolenia. Kandydat/ka może zgłosić się do udziału w obu szkoleniach, ale rekomendujemy wskazanie na którym szkoleniu bardziej Pani/Panu zależy. Informacje o drugim szkoleniu na stronie Bemowskiego Centrum Kultury w zakładce repertuar.

Zgłaszając się na szkolenie, kandydat/ka akceptuje regulamin.

 

Szkolenie prowadzą edukatorki i ekspertki z Fundacji Sto Pociech.

Fundacja Sto Pociech jest miejscem sprzyjającym budowaniu relacji, spotkaniu rodziców z dziećmi, z innymi i z samym sobą. Wspiera dorosłych w byciu wystarczająco dobrym rodzicem i pomaga w trudnych sytuacjach. Prowadzi na warszawskiej Starówce ośrodek wsparcia, profilaktyki i integracji.

 

Poznaj Fundację Sto Pociech:

Tworzymy wyjątkową przestrzeń, inspirującą do naturalnej, spontanicznej zabawy, swobodnego rozwoju i odkrywania otaczającego świata.

Działamy 7 dni w tygodniu, od rana do wieczora. Prowadzimy zajęcia, spotkania i konsultacje dla różnych grup odbiorców – dla rodziców (mam, tatów, babć i dziadków), i dzieci od 0 do 9 lat.

Uważamy, że wczesne dzieciństwo, to kluczowy okres w życiu, a jego jakość bezpośrednio zależy od kondycji rodzicielstwa w tym czasie.

Jesteśmy przekonani, że zgodnie z formułą „lepiej zapobiegać niż leczyć”, wsparcie dane rodzinie na wczesnym etapie jej rozwoju najlepiej zapobiega dysfunkcjom i patologiom w późniejszych latach.

Pomagamy w sytuacjach trudnych i w odkrywaniu wciąż na nowo radości z bycia rodzicem. Prowadzimy modelowy ośrodek wsparcia, profilaktyki i integracji dla rodzin z małymi dziećmi. Dążymy do tego, aby ta praktyka stawała się jak najbardziej popularna.

Więcej informacji: https://www.stopociech.pl/s/index.php

 

 

 

20 maja / sb
Miejsce Aktywności Lokalnej „Dwa Jelonki”
ul. Rozłogi 18
wstęp wolny, obowiązują zapisy, liczba miejsc ograniczona
Ikona telefonu
Skip to content