Układamy mandale

7 września / sb
15:00
Fort Chrzanów
wstęp wolny

Mandala to w tradycjach Dalekiego Wschodu święty krąg, koło życia, symbol pełni wszechświata i jego harmonii, gdzie przeciwieństwa przeplatają się ze sobą i dopełniają, tworząc piękną całość. Po ułożeniu mandali niszczy się ją, co symbolizuje życie i śmierć – niszcząc doświadczasz ulotności wszystkiego, co nas otacza.

Ideę tworzenia mandal w naszej kulturze spopularyzował Carl Jung, który zauważył, że jej układanie i niszczenie może stanowić rodzaj terapii, ale też dobre ćwiczenie kreatywności.

Dziś mandale są częścią kultury popularnej – możemy je znaleźć nawet w malowankach dla dzieci. Stwórzmy więc nasze własne, bemowskie mandale.

Na pięknym i rzadko odwiedzanym dziedzińcu Fortu Chrzanów ułożymy je z naturalnych materiałów: szyszek, patyczków, trawek, kamyczków, piórek i wszystkiego, co znajdziemy tuż obok siebie. Nie potrzebujemy niczego poza skupieniem, spokojem i odrobiną wyobraźni.

Materiały do stworzenia mandal będą dostępne na miejscu, ale zachęcamy także do przynoszenia własnych – wyłącznie naturalnych, aby po zniszczeniu ułożonych mandal nie pozostały po nas śmieci.

Wspólne układanie mandal będzie także doskonałą okazją do obejrzenia zabytkowego Fortu Chrzanów, który jest jednym z magicznych, a mało znanych zakątków Bemowa.

Projekt jest realizowany w ramach Laboratorium Projektów Chrzanowa, pomysłodawczynią jest Magdalena Niedźwiecka.

7 września / sb
15:00
Fort Chrzanów
wstęp wolny
Ikona telefonu
Skip to content