Wyślijmy tę próbkę do laboratorium!, czyli biologia, chemia i medycyna w śledztwie


„Ofiarę znaleziono w pozycji leżącej, a stężenie pośmiertne wskazywało iż zgon nastąpił nie więcej niż 3 godziny od ujawnienia zdarzenia”

„Ujawnione ślady DNA umożliwiły identyfikację sprawcy kradzieży”

„Znaleziona przy podejrzanym substancja została poddana badaniom chemicznym i zakwalifikowana jako metamfetamina”

 

Ślady biologiczne, chemiczne oraz medycyna sądowa należą do najbardziej pobudzających wyobraźnię i mrożących krew w żyłach tematów związanych z kryminalistyką. Podczas ostatniego w tym roku wykładu dowiecie się jak wygląda praca śledczych gdy na miejscu zdarzenia zostaną ujawnione zwłoki, ślady krwi czy substancje chemiczne, usłyszycie też historie prawdziwych spraw z którymi w swojej pracy spotkali się nasi prelegenci.

 

Już 5 grudnia poznacie odpowiedzi na takie pytania jak:

> Jak ujawnia się i przechowuje się ślady biologiczne?

> Kim jest lekarz medycyny sądowej i jaka jest jego rola na miejscu zdarzenia?

> Jakie informacje potrafimy zdobyć na podstawie śladów krwi, śliny czy naskórka?

> Jak określić czas zgonu ofiary morderstwa?

> Czym są „skóra praczki” i „rigor mortis”?

Spotkanie realizowane jest w ramach Budżetu Partycypacyjnego 2019.

Sylwetki prelegentów:

Jagoda Kołodziejczuk ? entuzjastka nauk sądowych zarówno w rozumieniu akademickim jak i popkulturowym, z zamiłowania badacz-amator historii zabójstw masowych XX wieku, asystent sędziego w wydziale karnym, absolwentka studiów prawniczych na Uniwersytecie Warszawskim a także Członek Zarządu Towarzystwa Inicjatyw Prawnych i Kryminalistycznych Paragraf 22.

Kamil Kowalczyk – Kamil Kowalczyk ? aplikant prokuratorski Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Ukończył studia na wydziale prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada również dyplom studiów podyplomowych z zakresu Prawa dowodowego, kryminalistyki i nauk pokrewnych, prowadzonych przez Centrum Nauk Sądowych Uniwersytetu Warszawskiego. Laureat XXI Turnieju Wiedzy Kryminalistycznej im. Aleksandra Głazka. Prywatnie miłośnik filmów, gór i kotów.

 

Informacja o Partnerze:

Towarzystwo Inicjatyw Prawnych i Kryminalistycznych Paragraf 22 to organizacja zrzeszająca młodych przedstawicieli zawodów prawniczych oraz inne osoby, których praca zawodowa lub zainteresowania związane są z szeroko rozumianymi zagadnieniami prawnymi. Nazwa ?Paragraf 22? w sposób oczywisty nawiązuje do powieści J. Hellera wyśmiewającej mechanizmy społeczne rządzące się logiką absurdu. Również my tropimy prawne niedorzeczności, poddajemy je pod dyskusję, skłaniamy do refleksji i proponujemy rozwiązania mające na celu ich wyeliminowanie.

Członkami Paragrafu 22 są prawnicy i absolwenci innych kierunków studiów, których ? choć wybrali różne ścieżki kariery ? łączy idea dalszego rozwoju własnych umiejętności, poszerzania wiedzy oraz wykorzystywania posiadanego potencjału dla dokonywania zmian w otaczającym świecie. Naszym celem jest przede wszystkim popularyzowanie wiedzy z zakresu prawa, nauk prawnych i kryminalistyki, poszerzanie polskiego dorobku w tym zakresie, jak również podnoszenie świadomości prawnej oraz wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i upowszechnianie wartości demokratycznych.

 

Więcej informacji: www.paragraf22.eu i www.facebook.com/towarzystwoparagraf22

 


Udostępnij:

Nasi partnerzy

Zapisz się na newsletter

i bądź na bieżąco!