Bożena Szczepańska-Zalewska

Absolwentka Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w zakresie wokalistyki w Katowicach, laureatka wielu konkursów i festiwali.

Zadebiutowała na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (1977) zdobywając II nagrodę i roczne stypendium Komitetu d/s Radia i Telewizji.

Współpracowała m. in. z orkiestrą Zbigniewa Górnego, Krystyną Prońko, grupą VOX, Zbigniewem Wodeckim, Ryszardem Rynkowskim , Majką Jeżowską czy Izabelą Trojanowską.

Koncertowała w Związku Radzieckim, Czechosłowacji, Rumunii, NRD i RFN oraz na Kubie.

Wiele lat pracowała w Norwegii i RFN z własnym zespołem 'Crossover’.

Do Opola , na KFPP wraca jeszcze kilkakrotnie:

– z orkiestrą Zbigniewa Górnego i grupą wokalną S-26 (udział w koncercie 'Premier’ 1979)

– w latach 1995 – 1999 zajmuje się przygotowaniem (od strony warsztatu wokalnego) młodych artystów biorących udział w koncercie 'Debiuty’

– w latach 1999 i 2000 występuje w koncertach 'Premiery’.

Ma na swoim koncie wiele nagrań piosenek reklamowych, z których 'Hattric’ zdobył nagrodę 'Tytana’ za najlepszą oryginalną muzykę reklamową, na Festiwalu Filmów Reklamowych w Krakowie (1994).Zaś piosenka 'Bądź przyjaciółką „Przyjaciółki” była najdłużej emitowaną reklamą w Polsce (12 lat !).

Bożena Zalewska ze swoim zespołem, poszerzonym o instrumenty smyczkowe i dęte, koncertowała w Niemczech w ramach 'Polnische Kulturwoche in Denzlingen’ (k. Freiburga) z entuzjastycznym przyjęciem publiczności i prasy w październiku 2012 r. z projektem ?Powróćmy jak za dawnych lat? i w lipcu 2013 r. – ?Suita jazzowa na tematy polskie?.

Wielkim sukcesem były koncerty kwartetu Bożeny Zalewskiej w Wuppertal (Niemcy) w grudniu 2012 r. i w czeskich Hranicach w kwietniu 2013 r. (11th Jazz Festival Hranice).

W roku 2014 przygotowała wraz z muzykami jazzowymi projekt koncertowy oparty na twórczości George’a Gershwina, zatytułowany ?Summertime? a w 2015 recital piosenek polskich z lat międzywojennych pt. ?Piosenki z tamtych lat?. Prawykonania obu projektów odbyły się w Amfiteatrze Parku Zdrojowego w Konstancinie- Jeziornie.

fot. Agnieszka Kiepuszewska
Ikona telefonu
Skip to content