Teatr Playback Self 3.0

Ideą Teatru Playback jest stworzenie „live actu”, przedstawienia powstałego z historii opowiadanych przez widzów. Unikalna jednak jest jego forma – poruszające przedstawienie, które powstaje czerpie swoją siłę z psychodramy.

W spektaklach Playbacku łączą się więc dwie płaszczyzny: psychodrama i teatr. Psychodrama daje im głębię oddziaływania, przenikliwość i znajomość natury człowieka. Uczestnikom zaś możliwość zagłębienia się w swoich osobistych przeżyciach i uczestniczenia w cudzym, często bardzo intymnym świecie. Prowadzi to do przemyśleń, zrozumienia i oczyszczenia.

Jako forma teatralna Playback posiada wszystkie przypisane jej elementy, czyli scenę, widownię, reżysera i aktorów, a także pozostałe środki teatralnego wyrazu. Jednak każdy z tych elementów pełni trochę inną od pierwotnej funkcję, bo celem jest jednoczesne obcowanie ze światem realnym, wspomnieniem opowiadającego i fantazją aktorów. To co jest sceną jest więc miejscem spotkania z opowiadającym, widownia jest współtwórcą przedstawienia i wsparciem dla opowiadającego, reżyser nie koncentruje się na swojej wizji lecz na wsparciu przeżyć opowiadającego, aktorzy natomiast muszą oddać swoje fantazje i przeżycia na rzecz historii człowieka, który oddaje ją w ich ręce.

Zespół:
Agata Sidorek
Magdalena Peron – Szott
Mikhail Koltsov

Marcin Pietruszka
muzyka: Mateusz Rybicki

Aktualnie realizowany projekt

Współpracujemy z Fundacją Heinricha Bölla przy projekcie Exilium.

https://pl.boell.org/pl/2016/06/13/exilium-wskazcie-nam-droge-gorzkiego-wygnania

Można nas zaprosić ze spektaklem, warsztatami oraz z projektem Exilium.

W celu ustalenia szczegółów zapraszamy do kontaktu:
Agata Sidorek Tel. 511050560, laadamek@wp.pl
Magdalena Peron – Szott Tel. 791002505, magdaszott@wp.pl

 

Projekty realizowane przy Bemowskim Centrum Kultury w Warszawie i sfinansowane z Funduszu Animacji Kultury i Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej oraz przy współpracy z Polskim Instytutem Psychodramy w Krakowie to:

  1. „Teatr Playback Ole” – autorski projekt podczas którego odbywały się regularne warsztaty dla osób z Ośrodka Leczenia Uzależnień w Kazuniu i mieszkańców dzielnicy Bemowo. W ramach tego projektu jego uczestnicy poznali metodę Playback zgodnie z zasadą dzieląc się swoimi osobistymi historiami. Projekt trwał 9 miesięcy w tym czasie Teatr „OLE” wystąpił na festiwalach w Kijowie, Krakowie, Gdańsku, Szczecinie, Gliwicach, Warszawie.
  2. „Śladami dzieci” rozpoczął się w kwietniu 2018 r., podczas jego realizacji współpracowaliśmy z Ośrodkiem dla Cudzoziemców w Warszawie i VII Ogrodem Jordanowskim w Warszawie w dzielnicy Targówek z programu Rewitalizacja. Spektakle powstające w ramach tego projektu są oparte na historiach dzieci uchodźców, emigrantów oraz dzieci z polskich rodzin.

Formalnie zakończył się w grudniu 2018 r. wzbudził jednak bardzo duże zainteresowanie wśród widzów, więc pozostał w ofercie Teatru.

Aktualności:

facebook.com/teatrplayback

Archiwum:

https://bemowskie.pl/projekt/teatr-playback/

Powiązane wydarzenia

7 - 10 sierpnia
Letnia Szkoła Playback
Zapraszamy do Letniej Szkoły Playbacku w niezwykłym miejscu i niezwykłej atmosferze. Będziemy zgłębiać techniki roli w teatrze playback, przyjrzymy się jak działa muzyka i zadamy różne ważne dla nas pytania. Będziemy tańczyć, śpiewać, chodzić po lesie, wymieniać doświadczenia. Pracujemy nad szczegółowym programem dla Was. Szczególnie zapraszamy tych którzy już znają metodę, a dla tych którzy...
28 marca / sb
19:00
Spektakl Teatru Playback SELF 3.0
Wydarzenie odwołane – więcej informacji >>> Każdy spektakl potrzebuje scenariusza, a ten swojego autora. Tutaj autorem jest Widz ale nie „jakiś” nie „ogólny” lecz konkretna osoba, która podejmuje świadomą decyzję o tym, że jego historia zostanie odegrana na scenie. Po podjęciu takiej decyzji narrator otrzymuje wsparcie i opiekę ze strony osoby prowadzącej spektakl, który podczas...
Ikona telefonu