Ideą Teatru Playback jest stworzenie ?live actu?, przedstawienia powstałego z historii opowiadanych przez widzów. Unikalna jednak jest jego forma ? poruszające przedstawienie, które powstaje czerpie swoją siłę z psychodramy.
W spektaklach Playbacku łączą się więc dwie płaszczyzny: psychodrama i teatr. Psychodrama daje im głębię oddziaływania, przenikliwość i znajomość natury człowieka. Uczestnikom zaś możliwość zagłębienia się w swoich osobistych przeżyciach i uczestniczenia w cudzym, często bardzo intymnym świecie. Prowadzi to do przemyśleń, zrozumienia i oczyszczenia.
Jako forma teatralna Playback posiada wszystkie przypisane jej elementy, czyli scenę, widownię, reżysera i aktorów, a także pozostałe środki teatralnego wyrazu. Jednak każdy z tych elementów pełni trochę inną od pierwotnej funkcję, bo celem jest jednoczesne obcowanie ze światem realnym, wspomnieniem opowiadającego i fantazją aktorów. To co jest sceną jest więc miejscem spotkania z opowiadającym, widownia jest współtwórcą przedstawienia i wsparciem dla opowiadającego, reżyser nie koncentruje się na swojej wizji lecz na wsparciu przeżyć opowiadającego, aktorzy natomiast muszą oddać swoje fantazje i przeżycia na rzecz historii człowieka, który oddaje ją w ich ręce.
Zespół:
Agata Sidorek
Magdalena Peron ? Szott
Mikhail Koltsov
Marcin Pietruszka
muzyka: Mateusz Rybicki
Aktualnie realizowany projekt
Współpracujemy z Fundacją Heinricha Bölla przy projekcie Exilium.
https://pl.boell.org/pl/2016/06/13/exilium-wskazcie-nam-droge-gorzkiego-wygnania
Można nas zaprosić ze spektaklem, warsztatami oraz z projektem Exilium.
W celu ustalenia szczegółów zapraszamy do kontaktu:
Agata Sidorek Tel. 511050560, laadamek@wp.pl
Magdalena Peron ? Szott Tel. 791002505, magdaszott@wp.pl
Projekty realizowane przy Bemowskim Centrum Kultury w Warszawie i sfinansowane z Funduszu Animacji Kultury i Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej oraz przy współpracy z Polskim Instytutem Psychodramy w Krakowie to:
- ?Teatr Playback Ole? ? autorski projekt podczas którego odbywały się regularne warsztaty dla osób z Ośrodka Leczenia Uzależnień w Kazuniu i mieszkańców dzielnicy Bemowo. W ramach tego projektu jego uczestnicy poznali metodę Playback zgodnie z zasadą dzieląc się swoimi osobistymi historiami. Projekt trwał 9 miesięcy w tym czasie Teatr ?OLE? wystąpił na festiwalach w Kijowie, Krakowie, Gdańsku, Szczecinie, Gliwicach, Warszawie.
- ?Śladami dzieci? rozpoczął się w kwietniu 2018 r., podczas jego realizacji współpracowaliśmy z Ośrodkiem dla Cudzoziemców w Warszawie i VII Ogrodem Jordanowskim w Warszawie w dzielnicy Targówek z programu Rewitalizacja. Spektakle powstające w ramach tego projektu są oparte na historiach dzieci uchodźców, emigrantów oraz dzieci z polskich rodzin.
Formalnie zakończył się w grudniu 2018 r. wzbudził jednak bardzo duże zainteresowanie wśród widzów, więc pozostał w ofercie Teatru.
Aktualności:
Archiwum:
https://bemowskie.pl/projekt/teatr-playback/
Foto:
foto: