Młodzi Modelarze – Lotnicy na Start 2015


Mistrzostwa Aeroklubu Warszawskiego dla Juniorów Młodszych
pn. „Młodzi Modelarze-Lotnicy na Start”

Tradycją w Aeroklubach Regionalnych i Stowarzyszeniach Modelarskich jest organizowanie zawodów dla najmłodzszych modelarzy – w terminie zbliżonym do Dnia Dziecka. W przypadku Warszawy i Mazowsza są to Mistrzostwa Aeroklubu Warszawskiego dla Juniorów Młodszych pn. „Młodzi Moodelarze-Lotnicy na Start”. Mimo pewnych ograniczeń z dostępem do lotniska, w niedzielę 31 maja br. początkujący modelarze z warszawskich klubów modelarskich zjechali się do Chrcynna k/Nasielska, by spróbować rywalizacji swoimi „Jaskółkami” i poznawać zasady małego szybownictwa. Na starcie stanęło ponad 40 zawodników. Rywalizowali w czterech konkurencjach: F1A/2 (modeli szybowców typu „Jaskółka”), F1H – modeli szybowców, F1G – modeli z napędem gumowym oraz F1K – modeli silnikowych z napędem na gaz CO2. Z upoważnienia Aeroklubu Warszawskiego mistrzostwa zorganizowały wspólnie: Ośrodek Kultury w Wieliszewie (Sekcja Modelarska „Ważka”), Bemowskie Centrum Kultury (Aeromodelklub Artbem) oraz Ośrodek Kultury i Sportu w Zielonce (Modelarnia Lotnicza). Kierownikiem mistrzostw był pan Waldemar Pakuła, a Sędzią głównym Tomasz Osiński.
Z uwagi na intensywną działalność Sekcji Spadochronowej AW zawody mogliśmy rozpocząć po godz. 16:00. Siłą rzeczy udało się rozegrać tylko 3 rundy lotów. Warunki pogodowe, jakość konstrukcji modeli i umiejętności młodych szybowników sprawiły, że modele pieknie szybowały i nie odnotowano poważniejszych katastrof.
Tegoroczne mistrzostwa były wyjątkowe, bowiem zmaganiom dzieciaków przyglądali się Burmistrz Miasta Nasielska – Bogdan Ruszkowski i Prezes Aeroklubu Warszawskiego – Rafał Woźnicki. Nagrody, puchary i upominki ufundowały: Miasto Stołeczne Warszawa, Aeroklub Warszawski, Urząd Miejski w Nasielsku oraz Ośrodek Kultury w Wieliszewie. Na zakończenie krótkiej relacji warto podkreślić, że prezes Aeroklubu Warszawskiego obiecał młodym szybownikom, że za rok lotnisko będzie udostępnione na 6 godzin. Panu Burmistrzowi natomiast tak spodobały się zawody modelarskie dla dzieci, że zainicjuje powstanie klubu modelarskiego w Nasielsku. Wyraził też zadowolenie, że taka impreza odbywa się na Ziemi Nasielskiej.


Udostępnij:

Nasi partnerzy

Zapisz się na newsletter

i bądź na bieżąco!