World Air Games DUBAI 2015


Modelarze z Aeromodelklubu Artbem na ŚWIATOWYCH IGRZYSK LOTNICZYCH – WAG DUBAI 2015 Piotr KOWALSKI wśród dwunastu najlepszych pilotów Świata!


W dniach 1-12 grudnia br. byliśmy świadkami ŚWIATOWYCH IGRZYSK LOTNICZYCH – WAG 2015 (World Air Games), tzn. największego eventu w sporcie lotniczym z udziałem gwiazd światowego formatu. Do rywalizacji o medalowe krążki przystąpiło 854 zawodników z 55 krajów. Reprezentacja polska liczyła 25 znakomitych pilotów samolotowych, szybowcowych, balonowych, sterowcowych, śmigłowcowych, paralotniowych, skoczków spadochronowych i dwóch modelarzy. Jesteśmy dumni, że jedynym modelarzem w Dubaju był Piotr KOWALSKI – Junior oraz jego asystent Igor SKAWIŃSKI, obaj z Aeromodelklubu Bemowskiego Centrum Kultury. Piotr startował w konkurencji halowych modeli akrobacyjnych, latających do muzyki (klasy F3P-AFM).


Według informacji Komitetu Organizacyjnego do programu Igrzysk włączono 28 różnych konkurencji sportu lotniczego, w tym cztery najbardziej widowiskowe konkurencje modelarstwa lotniczego, tzn. modele do walki powietrznej (tzw. kombat na uwięzi), modele wyścigowe „Pylon Racing RC”, modele śmigłowców freestyle’owych oraz halowe modele akrobacyjne latające do muzyki. Światowe Igrzyska Lotnicze zorganizowane w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, wspólnie z Międzynarodową Federacją Lotniczą FAI, były pod wieloma względami najlepsze.
To są największe w historii Światowe Igrzyska Lotnicze, powiedziała Susanne Schödel – Sekretarz Generalna Międzynarodowej Federacji Lotniczej (FAI). „W 110-letniej historii FAI, imprezę, jak ta mamy po raz pierwszy.”


Jego Ekscelencja Yousif Hassan Al Hammadi, dyrektor World Air Games, powiedział: „Pięć lat temu był tutaj tylko piasek, ale od dłuższego czasu moim marzeniem było zgromadzenie wszystkich dyscyplin sportu lotniczego wraz z pokazami – w jednym miejscu i czasie. To jest najlepszy sposób na promowanie sportu lotniczego w regionie.”
Jeden z portugalskich szybowników poproszony o opinię na temat Igrzysk, był tak zachwycony, że w skali 1-10 był gotów dać ocenę 20! Organizatorzy przygotowali dla widzów z całego świata innowacyjny system prezentowania wyników LIVE SCORING, dzięki któremu na żywo mogliśmy obserwować poczynania zawodników (co kilkadziesiąt sekund odświeżana tabela z wynikami). System ten robi wrażenie. Warto dodać, że Światowe Igrzyska Lotnicze organizowane są od roku 1997 (Turcja). Kolejne edycje miały miejsce w Hiszpanii (2001) i we Włoszech (2009).


17-letni Junior Piotr KOWALSKI (w Aeromodelklubie Artbem od 2007 r.) rywalizował wśród 12 najlepszych pilotów świata w konkurencji halowych modeli akrobacyjnych, latających do muzyki. Poziom jaki prezentują, to absolutne mistrzostwo. Po trzecim locie Piotr wyprzedzał Anglika, ale ostatecznie wylądował na 12 miejscu. W przypadku młodego zawodnika nie zawsze miejsce jest najważniejsze, lecz uzyskany wynik, w odniesieniu do zwycięzcy. Oceny Piotra za poszczególne loty, w granicach 750-800 pkt, w stosunku do 1000 pkt. zdobywcy złotego medalu wskazują, że Piotr lata już „dość wysoko”, lata na poziomie PIERWSZEJ DWUNASTKI ŚWIATA! Gratulujemy występu na Światowych Igrzyskach Lotniczych FAI WAG 2015 i uzyskanego wyniku. Dziękujemy za emocjonującą walkę do końca – jak przystało na prawdziwego sportowca!


Jego model zdalnie sterowany, to EXTRA 330SC z napędem elektrycznym, wyposażony w subminiaturowe urządzenia elektroniczne i radiowe, zapewniające szybkie i skuteczne sterowanie. Piotr buduje nie tylko modele halowe. Jest obiecującym pilotem dużych modeli akrobacyjnych – F3A i F3M (jak na załączonych zdjęciach). Został zakwalifikowany do Kadry Narodowej w konkurencjach F3P i F3A na rok 2016. Do reprezentacji Aeroklubu Polskiego na Igrzyska zakwalifikował się przede wszystkim dzięki wynikom uzyskanym w kraju i na zawodach międzynarodowych, jak również za sprawą udziału w 2. Mistrzostwach Świata Halowych FAI Halowych Modeli Akrobacyjnych – zorganizowanych w Polsce (14-21 marca 2015, Pruszków). Piotr był także reprezentantem Polski na 1. Mistrzostwa Świata FAI Halowych Modeli Akrobacyjnych, (luty 2013, Coburg – Niemcy). Igor SKAWIŃSKI – asystent naszego pilota w Dubaju, też dwukrotnie reprezentował Polskę w klasie halowych modeli akrobacyjnych F3P (akrobacja precyzyjna) oraz F3P-AFM (latanie freestyle’owe do muzyki), na tych samych światowych imprezach.


oprac. Bogdan Wierzba
Koordynator Aeromodelklubu


Udostępnij:

Nasi partnerzy

Zapisz się na newsletter

i bądź na bieżąco!