Aeromodelklub – 40 lat minęło


Pod takim hasłem znana bemowska modelarnia lotnicza świętowała swój jubileusz. Jak sami przyznają, 40 lat zarażają piękną pasją. Aeromodelklub to istna wylęgarnia talentów, jego wychowankowie zostają nie tylko doskonałymi modelarzami, inżynierami lotniczymi, ale również pilotami szybowców, samolotów pasażerskich  czy naukowcami, np. w NASA.     

Z okazji 40-lecia istnienia Aeromodelklubu, Bemowskie Centrum Kultury zorganizowało 16 grudnia 2019 r., w sali widowiskowej przy ul. Górczewskiej 201, uroczystą galę, na którą zaprosiło, instruktorów modelarstwa i wychowanków Aeromodelklubu, przedstawicieli władz dzielnicy i instytucji wspierających oraz przyjaciół i sympatyków modelarstwa lotniczego.

 „Był człowiek, który miał pomysł, by stworzyć taką wzorcową modelarnię lotniczą – powiedział na wstępie Bogdan Wierzba, instruktor modelarstwa, przewodniczący Komisji Modelarskiej Aeroklubu Polskiego – i rzeczywiście, po części, ta jego wizja się spełniła. Paweł Włodarczyk przez blisko 20 lat kierował sekcją modelarstwa lotniczego w Aeroklubie Polskim, a ja, ze swoim przyjacielem Jarkiem Darskim wyrastaliśmy u jego boku  i czerpaliśmy z jego bogatego doświadczenia jeśli chodzi o organizację i pomysły, jak sobie radzić w trudnych czasach, bo czasy były niewątpliwie bardzo trudne. Wielki szacunek należy się zatem Pawłowi Włodarczykowi oraz wszystkim kolejnym instruktorom i działaczom za ich pracę, aby idea wzorcowej modelarni lotniczej przetrwała do dziś”.

Na początku uroczystości licznie przybyłych gości pozytywnie zaskoczył i duże wrażenie zrobił pokaz halowych modeli akrobacyjnych w wykonaniu wychowanków Aeromodelklubu, pilotów Igora Skawińskiego i Wiktora Łacińskiego, którzy trzykrotnie reprezentowali Polskę w Mistrzostwach Świata FAI Halowych Modeli Akrobacyjnych w latach 2013-2019 w Coburgu, Pruszkowie, Strasburgu i Heraklionie. Igor Skawiński jest już inżynierem lotniczym i kontynuuje studia magisterskie, a Wiktor Łaciński studentem wydziału MEiL Politechniki Warszawskiej. Wiktor w wieku 17 lat uzyskał licencję pilota szybowcowego i samolotowego, i jest w szybowcowej kadrze narodowej Aeroklubu Polskiego w kategorii juniorów.

Gościem specjalnym, który przyleciał na galę aż z Ameryki, był dr inż. pil. Adam Przekop – naukowiec z NASA, wychowanek oraz instruktor Aeromodelklubu. Wygłosił krótki, bardzo ciekawy wykład, w którym nawiązał do 116 rocznicy pierwszego lotu samolotu „Flyer” Braci Wright. Podkreślił, że w lotnictwie dokonał się ogromny postęp, na przestrzeni tych 116 lat. Wskazał, że 40 lat nieprzerwanej działalności Aeromodelklubu powinno być dla nas dużą wartością, zwłaszcza, że współczesne dzieci i młodzież mają dostęp do zupełnie innych zabawek i urządzeń. Konstatacja dr Adama Przekopa była taka, że jeśli w tak urządzonym świecie znajdują się młodzi ludzie chętni do budowania modeli i eksperymentowania, to jest to bardzo pocieszające.

Podczas gali wyświetlono krótki film „Aeromodelklub – 40 lat minęło” o historii i bieżącej działalności Aeromodelklubu. Autorką i producentką filmu jest Monika Grzybowska. Zapraszamy do obejrzenia filmu.

Pełna relacja z gali – w fotoreportażu opublikowanym na łamach miesięcznika MODELARZ.


Udostępnij:

Newsletter

Zapisz się do newslettera!

Wpisanie się do newslettera jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na otrzymywanie informacji o ofercie zajęć i wydarzeń kulturalnych Bemowskiego Centrum Kultury w Dzielnicy Bemowo m. st. Warszawy,