Culturavirus – sztuka nowych wspólnot


ENGLISH VERSION
 

Projekt „Culturavirus – sztuka nowych wspólnot” uzyskał wsparcie w ramach programu Erasmus+ w ramach Akcji Kluczowej 2 – Współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk, KA227 – Partnerstwa dla kreatywności (2020-1-PL01-KA227-ADU-095915).

 

24.05.2022

Culturavirus to projekt, który łączy różnorodności i zaciera granice, tak nie potrzebne w kulturze jak i w społeczności. Każdy dzień pracy ze wspaniałymi ludźmi z Renovar A Mouraria oraz Pogon – Zagrebački centar za nezavisnu kulturu i mlade to ogromne pokłady wymienionych doświadczeń oraz morze wzajemnej inspiracji do dalszych działań i rozwoju. Razem z uczestnikami poznaliśmy specyfikę działalności jednostek kultury w Zagrzebiu oraz wyzwania z jakimi się borykają. Mówiliśmy dużo o wartościach i idei naszej pracy. Inspirowaliśmy się twórczością trupy cyrkowej oraz artystami-aktywistami i ich wpływem na zmiany polityczno-społeczne w krajach ich działalności. Słuchaliśmy z zachwytem pięknych historii o wsparciu dla migrantów i osób wykluczonych, o kobiecej wrażliwości w czasach kryzysu i o sile bliskości z naturą.

Nasza pierwsza wspólna podróż w projekcie Narodowa Agencja Programu Erasmus+ właśnie dobiegła końca, lecz przed nami kolejne mobilności i wyzwania! Tym razem spotkamy się wszyscy w Warszawie i pokażemy działalność Bemowskiego Centrum Kultury. Do zobaczenia!

zobacz cały program

newsletter

22.08.2022

Po zakończonej już mobilności w Warszawie mamy duże poczucie satysfakcji z połączenia światów, wątków i relacji. Na poziomie uczenia się – to było niepowtarzalne doświadczenie odkrywania miasta, dzielnicy, kultury i zasobów, które tkwią w ludziach. Było dużo mocnych doświadczeń z wizyt, które odbyliśmy na Bemowie, ale też w innych dzielnicach. Uczestnicy z Chorwacji i Portugalii dobrze zrozumieli kontekst działania BCK i relacje jakie centrum łączy z dzielnicą i miastem na formalnych poziomie, ale, co najważniejsze, z lokalną społecznością. Dokładniej opowiedzieliśmy o metodzie ABCD, która zaczyna się od zasobów, wewnętrznych talentów i motywacji mieszkańców oraz facylitacji procesu ze strony centrum kultury. Też tego, że duży sukces zależy od relacji, od tego by nie przeszkadzać.

W BCK skupiliśmy się więc na tych zasobach, którymi są ludzie, mieszkańcy i aktywiści. Zaczęliśmy od kontekstu działania BCK jako miejsca lokalnej aktywności. Mocnym akcentem była wizyta w OPS i OWIRON, a także w ośrodku dla migrantów – spotkaliśmy i pracowników i mieszkańców. Te ukraińskie wątki były bardzo obecne w całym projekcie. O roli MAL w mieście, a także tego jak realizowane są tam projekty kulturalne i społeczne opowiedział przedstawiciel ratusza. Uczestnicy zgłosili chęć odwiedzenia większej liczby MALi. To zaprowadziło nas do MAL w Domu Kultury Praga – gdzie zostaliśmy bardzo serdecznie przyjęci i nasi uczestnicy zrozumieli, że ta sieć rzeczywiście działa. Podobnie interesujące były projekty finansowane z Budżetu Obywatelskiego – to też wzbudziło dużą ciekawość. Ważny był warsztat world cafe bazujący na ABCD – wymieniliśmy dużo doświadczeń o tym z czym, jak się mierzymy i co można jeszcze zrobić. Okazją do spotkania społeczności były Urodziny Osiedla Przyjaźń. Tu spotkaliśmy prawdziwą społeczność, ale też miejskich włodarzy. Seniorzy z osiedla zadziwili nas swoją otwartością. Niemoderowane spotkania i rozmowy pozwoliły uczestnikom odkryć to co jest najlepsze na Bemowie.  Trochę podoświadczaliśmy jeśli chodzi o warsztaty i spotkania z instruktorami zajęć. Byliśmy też w radiu Bemowo, gdzie w audycji na żywo podzieliliśmy ze słuchaczami się tym czym jest projekt i jakie ma znaczenie w kontekście budowania lepszego jutra dla naszych organizacji i społeczności.

zobacz cały program

newsletter

Teraz we wrześniu czeka nas kolejna mobilność w Portugalii. Przygotowujemy się do tego razem z partnerami. Dzięki Erasmusowi tchnęliśmy nową energię społeczność BCK-u.

26.09.2022

Za nami ostatni odcinek podróży w projekcie „Culturavirus – sztuka nowych wspólnot” realizowanego w ramach Erasmus+. Tym razem spotkaliśmy się wszyscy w jednym z najstarszych i najbardziej multikulturowych miast Europy – Lizbonie. Obszar naszych zadań skupiał się wokół dzielnicy Muraria, w której biją serca różnych narodowości. To było dla nas swoiste odkrycie, jak stworzyć jednolitą społeczność z takiej ilości barw i dźwięków! Za każdym rogiem wąskiej uliczki czekała na nas nowa historia, a jeszcze głębiej w ten świat mogliśmy zajrzeć dzięki Migrantour Lisboa. To właśnie tam, w przestrzeni wąskich, tętniących życiem uliczek, uczyliśmy się kultury na nowo oraz tego jak pielęgnować jej rozwój. Podczas pięciodniowego pobytu w stolicy Portugalii doświadczyliśmy 20 różnych projektów i odwiedziliśmy 6 niezwykłych organizacji. Obserwowaliśmy budowę edukacyjnego ogrodu społecznościowego w szkole, szukaliśmy sprawiedliwości dla niezależnych artystów, daliśmy się ponieść Fado, zrozumieliśmy że to nie ściany tworzą dom i dowiedzieliśmy się ile warte są prawdy wypisane na murze.

zobacz cały program

newsletter

To już koniec naszej wspólnej podróży. Nie zapomnimy jej nigdy. Codziennie będziemy sobie o niej przypominać realizując aktywności, które są owocami tych intensywnych dni.

 

 

Culturavirus? 

„Culturavirus – sztuka nowych wspólnot” to projekt międzynarodowy realizowany przez Bemowskie Centrum Kultury z Polski, portugalską organizację Associacao Renovar A Mouraria, oraz chorwacką Pogon  Zagrebački centar za nezavisnu kulturu i mlade. Projekt jest odpowiedzią na wyzwania i potrzeby związane z pandemią COVID-19 w zakresie realizacji działań programowych instytucji kultury oraz integracji społecznej. 

 

Co jest celem projektu? 

Celem projektu Culturavirus jest wymiana praktyk oraz wybór metod i narzędzi z zakresu ?community arts?, które zostaną włączone do codziennej pracy zespołu pracowników i współpracowników organizacji partnerskich w dobie społecznego kryzysu. Dzięki temu zapewnimy długofalowe oddziaływanie projektu na uczestników, organizacje i lokalne społeczności, niezależnie od okoliczności zewnętrznych. Wymiana dobrych praktyk nastąpi podczas trzech wizyt studyjnych, podczas których organizacje goszczące zaprezentują najciekawsze lokalne projekty, aktywności, które można wdrożyć w innych krajach.  Celem nadrzędnym jest wzmacnianie u odbiorców działań instytucji poczucia sprawczości i zwiększenia ich partycypacji w działaniach oraz budowanie potencjału liderskiego. 

 

Czego będą dotyczyły wizyty studyjne?

W Polsce chcemy zaprezentować metody rozwoju społeczności w oparciu o zasoby oraz cyfrowe formy aktywizacji społeczności. W Portugalii dowiemy się jak efektywnie pracować ze społecznością wielokulturową, z uwzględnieniem środowisk uchodźczych i migranckich. W Chorwacji program wizyty będzie koncentrował się wokół organizacji rezydencji artystycznych i wspierania mieszkańców aktywnych na polu kultury i sztuki. Dokładne programy tych wizyt są ustalane i mogą uwzględniać potrzeby wyłonionych uczestników i uczestniczek. 

 

 

 


Udostępnij:

Nasi partnerzy

Zapisz się na newsletter

i bądź na bieżąco!